Dragi prijatelji!

Dopustite da pozdravim najšire slojeve hrvatskog iseljeništva i građane u domovini. Naša udruga DIZ (DOMOVINSKA I ISELJENIČKA ZAJEDNICA) osnovana je sa ciljem produbljivanja suradnje između domovinske i iseljene Hrvatske i time rješavanja realnih poteškoća u svakodnevnom životu i radu u svim segmentima civilnog društva u domovini. Osim toga, cilj nam je da kroz suradnju sa iseljeništvom postignemo sinergijski učinak svih potencijala koji mogu doprinijeti povećanju razine općeg dobra svih građana u domovini i iseljeništvu, prema odrednicama demokratskog civilnog društva. Čast mi je pozdraviti i ostale članove udruga koji imaju volju i znanje djelovati prema ciljevima udruge. Područja u kojima želimo djelovati su temeljna ljudska prava, upravne funkcije, gospodarstvo, kultura, sport i svi legalistički društveni procesi u kojima je otklanjanje poteškoća i stvaranje pravednijih i demokratskijih društvenih odnosa prioritet, osobito onih koji se tiču iseljeništva i povratnika u domovini i svakodnevnih životnih potreba. Mišljenja sam, a i moji kolege, da su u suradnji domovinske i iseljene Hrvatske veliki potencijali i da, unatoč tome što ne želim trošiti velike riječi, tu perspektivu možemo apostrofirati kao priliku neograničenog prosperiteta, a koju bi možda smjeliji od mene mogli nazvati ostvarenjem hrvatskog sna. Ne želim sada prejudicirati stvari pa reći da se nitko nije ozbiljnije bavio ovom temom osim do razine kulturne suradnje, ali naša udruga želi otići dalje od folklora i proširiti aktivnosti na gospodarstvo, upravne stvari, temeljna ljudska prava i otvoriti društveni diskurs koji se tiče ograničenja aktivnog i pasivnog biračkog prava (tri zastupnika u Saboru na višemilijunsko biračko tijelo). Napori za rješenje oporezivanja mirovina koje nisu stečene radom u tuzemstvu i koje su stečene u državama sa kojima Republika Hrvatska nema ugovor o dvostrukom oporezivanju je također pitanje u kojem želimo sudjelovati, kao i gospodarska suradnja i pomoć kod postizanja konkurentnosti u tuzemstvu i jačanje izvoznih mogućnosti i slično. Pri tome nas isključivo zanima retorika koja nije gruba i isključiva i rješava problem jurisdikcijom sile, nego argumentirana i sazdana na pravilima mirnog društvenog diskursa u modernom civilnom društvu. Dragi prijatelji, ako ste mišljenja da su naše proklamirane aktivnosti sukladne barem dijelu vaših razmišljanja o ovoj temi, biti će nam čast da nam se pridružite.

Srdačan pozdrav,

mr.sc. Tomislav Ostojić, predsjednik udruge